List of Candidates

List of Candidates

OFFICIAL LIST OF CANDIDATES - ELECTION 2020

MAYOR  
Chris Abbass Mayor thumb Chris ABBASS - Candidate for Mayor
Cecil Clarke Candidate for Mayor thumb

Cecil CLARKE - Candidate for Mayor

Kevin MacEachern Mayor thumb Kevin MACEACHERN - Candidate for Mayor
Archie MacKinnon Mayor thumb Archie MACKINNON - Candidate for Mayor
Amanda McDougall Mayor thumb Amanda MCDOUGALL - Candidate for Mayor
John Strasser Mayor thumb John STRASSER -  Candidate for Mayor
DISTRICT 1 
Andrew Doyle District 1 thumb

Andrew DOYLE

Candidate for Councillor - District 1

Danny Laffin Candidate District 1 thumb

Danny LAFFIN

Candidate for Councillor – District 1 

Gordon MacDonald District 1 thumb

Gordon MACDONALD

Candidate for Councillor - District 1

Daniel Duke Pero thumb

Daniel (Duke) PERO

Candidate for Councillor – District 1

Shara Vickers District 1 thumb

Shara VICKERS

Candidate for Councillor - District 1

DISTRICT 2  
Jim Dunphy District 2 thumb

Jim DUNPHY

Candidate for Councillor – District 2

Earlene MacMullin District 2 thumb

Earlene MACMULLIN

Candidate for Councillor - District 2

DISTRICT 3
Cyril MacDonald District 3 thumb

Cyril MACDONALD

Candidate for Councillor - District 3

Blue Marshall thumb

Esmond “Blue” MARSHALL

Candidate for Councillor – District 3

Glen Murrant District 3 thumb

Glen MURRANT

Candidate for Councillor - District 3

John Whalley District 3 thumb

John WHALLEY

Candidate for Councillor - District 3

DISTRICT 4
Steve Gillespie District 4 thumb

Steve GILLESPIE

Candidate for Councillor - District 4

Yianni Harbis District 4 thumb

 

Yianni HARBIS

Candidate for Councillor - District 4

Donalda Johnson District 4 thumb

Donalda JOHNSON

Candidate for Councillor - District 4

DISTRICT 5  
Christina Joe District 5 thumb

Christina JOE

Candidate for Councillor - District 5

Nigel Kearns District 5 thumb

Nigel KEARNS

Candidate for Councillor – District 5

Shawn Lesnick District 5 thumb

Shawn LESNICK

Candidate for Councillor - District 5

Eldon MacDonald District 5 thumb

Eldon MACDONALD

Candidate for Councillor - District 5

Scott MacQuarrie District 5 thumb

Scott MACQUARRIE

Candidate for Councillor - District 5

DISTRICT 6  
Barbara Beaton District 6 thumb

Barbara BEATON

Candidate for Councillor - District 6

Keith MacDonald District 6 thumb

Keith MACDONALD

Candidate for Councillor - District 6

Glenn Paruch District 6 thumb

Glenn PARUCH

Candidate for Councillor - District 6

Todd Riley District 6 thumb

Todd RILEY

Candidate for Councillor - District 6

Joe Ward District 6 thumb

Joe WARD

Candidate for Councillor – District 6

DISTRICT 7  
Ivan Doncaster District 7 thumb

Ivan DONCASTER

Candidate for Councillor - District 7

Kevin Hardy District 7 thumb

Kevin HARDY

Candidate for Councillor - District 7

Steve Parsons District 7 thumb

Steve PARSONS

Candidate for Councillor - District 7

Adam Young District 7 thumb

Adam YOUNG

Candidate for Councillor – District 7

DISTRICT 8
James Edwards District 8 thumb

James EDWARDS

Candidate for Councillor - District 8

Tracey Hilliard District 8 thumb

Tracey HILLIARD

Candidate for Councillor - District 8

Diane MacKinnon Furlong District 8 thumb

Diana MACKINNON-FURLONG 

Candidate for Councillor - District 8

DISTRICT 9  
Steven James MacNeil District 9 thumb

Steven James MACNEIL

Candidate for Councillor - District 9

Clarence Routledge District 9 thumb

Clarence ROUTLEDGE

Candidate for Councillor - District 9

Kenny Tracey District 9 thumb

Kenny TRACEY

Candidate for Councillor - District 9

DISTRICT 10  
Matthew Boyd District 10 thumb

Matthew BOYD

Candidate for Councillor – District 10

Darren Bruckschwaiger District 10 thumb

Darren BRUCKSCHWAIGER

Candidate for Councillor - District 10

DISTRICT 11  
Dale Cadden District 11 thumb

Dale CADDEN

Candidate for Councillor - District 11

Jennifer Heffernan District 11 thumb

Jennifer HEFFERNAN

Candidate for Councillor - District 11

Jeff McNeil District 11 thumb

Jeff MCNEIL

Candidate for Councillor – District 11

Johnny Miles District 11 thumb

Johnny MILES

Candidate for Councillor - District 11

Arnie Nason District 11 thumb

Arnie NASON

Candidate for Councillor - District 11

Chuck Ogley District 11 thumb

Chuck OGLEY

Candidate for Councillor - District 11

Darren OQuinn District 11 thumb

Darren O’QUINN

Candidate for Councillor - District 11

Laura Scheller Stanford District 11 thumb

Laura SCHELLER STANFORD

Candidate for Councillor – District 11

DISTRICT 12
Trevor Allen District 12 thumb

Trevor ALLEN

Candidate for Councillor - District 12

Gary Borden District 12 thumb

Gary BORDEN

Candidate for Councillor - District 12

Donald Campbell District 12 thumb 

Donald CAMPBELL

Candidate for Councillor - District 12

Lorne Green District 12 thumb

Lorne GREEN

Candidate for Councillor - District 12

Kim Sheppard District 12 thumb

Kim SHEPPARD

Candidate for Councillor - District 12

CSAP - Conseil scolaire acadien provincial
Clermont Monty Charland CSAP thumb

Clermont “Monty” CHARLAND

Candiate for Conseil scolaire acadien provincial

Marcel LeFort CSAP thumb

Marcel LEFORT

Candiate for Conseil scolaire acadien provincial